niedziela, 17 sierpnia 2008

Przywrócenie honoru polskiemu dowódcy

FILM: Film o gen. Sosabowskim pt. „Honor Generała” Joanny Pieciukiewicz

Zobacz fragment filmu - Zdjęcia z prapremiery – O autorce - Prasa o filmie

TV Polonia zaprasza na poruszający film dokumentalny „Honor Generała” według scenariusza i w reżyserii Joanny Pieciukiewicz.

Rozmowa z Joanną Pieciukiewicz, dziennikarką TVP Szczecin, autorką filmu “Honor Generała” - 23.06.2008

Źródło: Portal Polonii Holenderskiej


Przywrócenie honoru polskiemu dowódcy

TV Polonia wyprodukowała poruszający film dokumentalny Honor Generała według scenariusza i w reżyserii Joanny Pieciukiewicz.

Współcześnie postać generała Stanisława Sosabowskiego jest bliższa Holendrom niż młodym Polakom. To Holendrzy przywrócili honor Jemu i dowodzonej przez niego Samodzielnej Brygadzie. Wydarzyło się to jednak dopiero w XXI wieku.
W czasach powojennych Sosabowski był przez 5 dni w tygodniu po prostu Stanem, szeregowym pracownikiem w fabryce, a tylko podczas weekendów w czasie spotkań kombatanckich zakładał mundur polskiego generała. Taka byłą zemsta dowództwa brytyjskiego, które nie zagwarantowało emerytalnej odprawy genrałowi sojuszniczej armii po zakończeniu II wojny światowej.
Generałowi Sosabowskiemu pośmiertnie przyznano holenderski Medal Brązowego Lwa. Równocześnie Królowa Holandii Beatrix Wilhelmina Armgard odznaczyła 6. Brygadę Desantowo-Szturmową jako spadkobierczynię 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej, najwyższym holenderskim odznaczeniem wojennym - Orderem Wojskowym im. Króla Wilhelma I.
Autorka filmu w bardzo barwny sposób przedstawia historię jego powstania:
- Jeżeli mówisz poważnie, że chcesz zrobić film o generale Sosabowskim, jutro musisz być w Driel - mówi przez telefon Małgosia Bos-Karczewska, polska dziennikarka mieszkająca od ponad 20 lat w Holandii.
- Następnego dnia stoję oniemiała na Placu Polskim w Driel. Jak to możliwe, że ja o tym nic nie wiedziałam? Kto o tym wie w Polsce? A tu każde wypielęgnowane, holenderskie okno udekorowane zdjęciami polskich żołnierzy. Małgosia energicznie wyciąga mnie z tłumu. - No, co ty, nie ma czasu. Chodź poznam Cię z jednym z jego chłopaków - mówi. Idziemy na plac Sosabowskiego. Tam młoda dziewczyna po angielsku ponagla staruszka na wózku inwalidzkim: - Dziadku, my musimy wracać już do Anglii! Porucznik Jan Laszczak, uczestnik tamtych wydarzeń, przerywa jej niecierpliwie: - Ale ja muszę tej pani coś powiedzieć, jestem ostatnim świadkiem! Proszę, niech Pani przyjedzie do Londynu, tylko proszę się pośpieszyć. Ja jestem umierający, ale poczekam na Panią" - prawie krzyczy piękną polszczyzną.
- Masz szczęście, że zdążyłaś mnie jeszcze złapać, za chwilę odlatuję do Afryki - mówi pakując sprzęt do waliz dziennikarz telewizyjny Geertjan Lassche. - Widziałem wszystkie nieszczęścia świata, widziałem tsunami, ale żadna historia nie zrobiła na mnie takiego wrażenia jak ta o Sosabowskim i waszych chłopakach.
Przez kilka kolejnych miesięcy podążamy z ekipą śladami generała Sosabowskiego. Nagrywamy zdjęcia w Portugalii, wracam do Holandii, rozmawiam w Anglii z ciężko chorym porucznikiem Janem Laszczakiem. Kiedy film jest już gotowy, dzwonię do Londynu. Jasiu odszedł - płacze Jego żona - był bardzo szczęśliwy, że zdążył opowiedzieć Pani swoją historię.

Honor Generała

scenariusz i reżyseria: Joanna Pieciukiewicz
współpraca: Natasza Łysiak
montaż: Marcin Cebulski
zdjęcia: Marcin Przylecki
muzyka: Marcin Czyżewski
dźwięk: Piotr Klimowicz, Maciej Behrent
redakcja: Anna Kossut - Luboińska
producent: Krystyna Kajewska
producent wykonawczy: TVP Szczecin dla TV Polonia

Źródło: http://www.film.gildia.pl/newsy/archiwum/2008/06/dokument_o_generale_sosabowskim



Życiorys:

General brygady Stanisław Franciszek Sosabowski (1892-1967)

autorzy Bartlomiej Marcinkowski i Stanisław Sosabowski III

Brak komentarzy: