sobota, 30 sierpnia 2008

Teorie spiskowe: prawda czy fałsz?

Samobójczy atak Gruzji na Osetię Południową dał asumpt do powstania wielu frapujących teorii spiskowych. To najnowsza karta ich dziejów - a są z nami już od ponad dwustu lat.

Według słownika spiskowa teoria dziejów to założenie, iż pewne grupy ludzi świadomie i w utajnieniu działają na szkodę całej reszty. W związku z tym prawdziwe koło zamachowe historii jest ukryte - a rzeczywistych powodów rozmaitych wydarzeń nie poznamy nigdy. Często, jakoby, "dla własnego dobra".

A oto, jak to się dzieje w praktyce i na naszych oczach. Wojna rozpętana przez Micheila Saakaszwilego wymyka się zdrowemu rozsądkowi. Słowami gen. Romana Polki,
Jeśli spojrzeć na wojnę rosyjsko-gruzińską ze ściśle wojskowego punktu widzenia, nie sposób zrozumieć, dlaczego Gruzini zdecydowali się na wkroczenie do Osetii Południowej.

Wielka Rewolucja Francuska: matka wszystkich spisków

Przeciętny odbiorca spiskowych teorii dziejów ulega wrażeniu, że ma do czynienia z jakąś odwieczną mądrością. Nic bardziej mylnego. Zręby takiego postrzegania świata stworzyło w pojedynkę kilka osób - i to stosunkowo niedawno. Był to zresztą fenomen raczej z dziedziny psychopatologii, niż historii. Pionierzy ci z reguły wiedli nieciekawy i nieszczęsny żywot - za który obwiniali w swych dziełach różne ciemne siły.

Dziś trudno nam sobie uzmysłowić, jak straszliwym szokiem była rewolucja francuska lat 1789-99. Ludzie ją obserwujący nie wiedzieli tego, co wiemy dziś - że na jej wybuch złożyło się mnóstwo najrozmaitszych czynników. A główni gracze trochę na bieg wypadków wpływali, a trochę byli nim niesieni. Dotyczy to zresztą większości zdarzeń historycznych, których pozorną niejasność spieszy tłumaczyć teoria spisku. Często będąca albo prowizorycznym wyjaśnieniem zagadki - albo czymś bardziej spójnym i łatwiejszym do zaakceptowania niż prawda.


Całość - Pardon.pl
autorka: Magda Hartman

PS
Radzę przeczytać całość.


Brak komentarzy: